Insofta 3d text commander ile 3 boyutlu yazılar
Bir çok web sitesinde, banner ve diğer reklam birimlerinde rastladığınız 3d yazılar nasıl yazılır? Aslında bunun değişik pek çok yöntemi var. 3d çizim programlarından ya da xara gibi programlardan faydalanılabilir. Ancak benim bahsedeceğim program çok daha basit, hatta bir kaç tıklama ile işinizi bitirebilirsiniz. Herzaman ki gibi herkesin anlayabileceği detaylar ve resimler ile anlatımımıza başlayalım.

Öncelikle programı net ortamından indirip bilgisayarınıza kurun.

http://www.insofta.com/download/3dtextcommandersetup.exe
http://www.download.com/Insofta-3D-Text-Commander/3000-2191_4-10855928.html


Not: İndireceğiniz dosyalar trial versiyondur. Arkadaşlar lütfen internet güvenliğiniz için antivirüs(avast ya da nod32 vs..) kullanınız.! Ayrıca düzenli aralıklar ile spyware taraması yapın. Bu işlemler için ad-aware ya da spybot adlı programları kullanabilirsiniz.


Programı yükleyip çalıştırdığınızda kullanım için size yardımcı olacak sihirbaz penceresi çıkıyor.Create new project simgesine tıklayarak yazımızı hazırlamaya başlayabiliriz. Program açıldığında, arka planda hazırlanmış demo bir yazı bulunduğu için, program size bu projeyi kaydedip kaydetmeyeceğinizi soracaktır. Hayır, diyerek bu iletiyi kapatıyoruz.Daha sonraki projeyi yarım bırakıp çıkmanız gerekir ise, dosyanızı xxx.3pj olarak kaydedip, daha sonra düzenlemeye devam edebilirsiniz.
Bir sonraki adımda karşımıza hazır kalıplar (templates) bulunan bir pencere geliyor. Hazırlamak istediğiniz 3 boyutlu yazı formatına en uygun olanı seçerek next tuşuna basıyoruz. Burada bulunan seçimler daha sonraki adımlarda düzenlenip değiştirilebilir!Bir sonraki adımda karşımıza yukarıdaki gibi bir pencere açılıyor. Bu pencere içerisinde görünen dokular  hazırlayacağımız 3 boyutlu yazımıza kaplama olarak kullanılır. Herhangi birini seçebilir veya next diyerek devam edebilirsiniz. Daha sonra bu seçimin program içerisinden nasıl değiştirilebileceğini veya kendi seçeceğiniz bir resim dosyasının 3d yazımız üzerine nasıl yansıtılacağını paylaşacağız.Sihirbazın bu son adımında, hazırlayacağımız 3 boyutlu yazımızın gölge ve yansımalarına dair ayarlar bulunuyor. Varsayılan seçenekler 3d yazımızın gölge ve yansıma özelliklerinin görünmesi şeklinde ayarlıdır. Eğer gölge istemiyorsanız Don`t show shadow ya da yansıma istemiyorsanız Don`t show reflection seçeneklerini işaretleyebilirsiniz. Önerim, bu ayarları kurcalamadan, finish tuşuna başarak sihirbaz ile ilgili işlemleri tamamlamanızdır.Program genel görünümü yukarıdaki gibidir. İlk sekmemiz Project yazımızın ana hatlarını oluşturmaya yarar. Aynı sekmeler bölümünde bulunan bir çok ayarı sağ tarafta yazı üzerinde mouse ile doğrudan uygulayabilirsiniz.

Text bölümü içerisine hazırlama istediğimiz yazıyı yazıyoruz.
Font bölümü içerisinden yazımız için uygun bir yazı karakteri seçiyoruz. Eğer daha fantastik yazı karakterleri kullanmak istiyorsanız, internette biraz dolaşarak ilginç yazı tipleri bulmanız mümkündür. Bunları bilgisayarınıza indirip, windows klasörü içerisindeki fonts klasörüne kopyalamalısınız.
Width: genişlik ayarı (yazınızın bulunduğu alanın dışında kalmamasına dikkat edin. Kaydedince yazınızın bir bölümü görünmeyebilir, bu detayı gözardı etmeyin.
Height: yükseklik ayarı
Depth: Yazımızın derinliğini ayarlamak için kullanıyoruz. Aşırı kalınlıklardan kaçınmanızı öneririm.


Aynı zamanda mouse ile sağ tarafta yazımızın yönünü değiştirmemiz mümkün.
Side images & color sekmesi, sihirbazdan da hatırlayacağımız bazı ayarları değiştirmemizi sağlıyor. Background (arkaplan) için herhangi bir renk seçebileceğimiz gibi, arkaplanın transparent(şeffaf) olarak da ayarlayabiliriz. Önerim, transparent(şeffaf) arkaplanı kullanmanızdır. Sonuçda hazırladığınız yazıyı desenli bir arkaplan ya da resim üzerinde kullanmanız muhtemeldir.

Cover sides bölümünden yazımız için bir renk seçebiliriz. Ayrıca Front image bölümünden bilgisayarımız içindeki herhangi bir resim dosyasını  yazımız için doku-kaplama olarak kullanabiliriz. Eğer sadece düz renk kullanacaksanız, front image satırı sonundaki kırmızı x butonuna tıklayarak yazımız üzerindeki desenli dokuyu iptal edebiliriz.Camera, bölümü  yazımızın perpektif açıları vs. için kullanılır. Eğer, aynı açılarda başka yazılar daha hazırlayacaksanız camera presents bölümünden mevcut ayarlarınızı kaydedip bir sonraki çalışmanızda aynı ayarları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu bölümdeki ayarlar mouse ile yapılabilir, doğrudan yazı üzerinde oynayabilirsiniz.
Light bölümü yazımızın ışık yansımalarını ayarlayabileceğimiz sekmedir. Bu bölümdeki varsayılan ayarları değiştirmenize gerek yoktur. Ancak ayarları değiştirebilir sağ tarafta ilgili değişikliği anında (render preview) görebilirsiniz. Light presets bölümündeki save tuşu hazırladığınız ışık ayarlarını daha sonraki çalışmalarda şablon olarak kulllanmanız için kaydetmeye (camera bölümündeki gibi)yarar.
Shadow presets bölümü, diğer bölümlerdeki gibi kullandığımız ayarları daha sonra kullanmak için kaydetmemize yarıyor.
Hide shadow tuşu, yazımızdan gölgeyi kaldırmamıza yarıyor.
Diğer ayarları deneme yanılma yöntemi ile görek mümkün.

Reflection presets bölümü yine ayarlarımızı kaydedip daha sonraki çalışmalarımızda kullanmamız için kayıt içeriyor. Altında bulunan ayarları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.


Çalımamızı tamamladığımızı düşünüyor isek:

önceden bahsettiğim gibi  bir aksilik olduğunu düşünüyor iseniz sekmeler arasında gezerek gerekli ayarları yapabilirsiniz. Ayrıca aynı formatta başka yazılar hazırlayacaksanız, sekmeler içerisinde bulunan ayarları kaydetmeyi (reflection preset bölümündeki save butonuna basarak yapılan) unutmayın. En önemlisi, hazırladığınız yazının project preview bölümünde eksiksiz görünmesi. Eğer yazının bir bölümü görünmüyor ise ayarları değiştirip bu alan içerisinde net görünmesini sağlayın.


Save image tuşuna bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılır.

image size bölümü hazırladığımız yazının piksel olarak büyüklüğünü gösterir. Program varsayılan oranlarda ayarlıdır. Ancak siz farklı ölçülerde kaydetmek istiyorsanız Custom size kutucuğunu işaretleyin ve width - height kutucuklarına istediğiniz piksel ölçülerini girin.

image margin bölümü yazımızın, kaydedeceğimiz dosya içerisindeki yerini ayarlamaya yarıyor. Varsayılan ayarda bırakın. Kayıttan sonra programı kapatmadan kaydettiğiniz resimi kontrol edip doğruluğunu denetleyin. Bir sorun olursa bu bölüm içerisindeki ayarları değiştirebilirsiniz.

İmage file bölümü dosyamızın nereye ve hangi formatta kaydedileceğini belirlemeye yarıyor. Eğer başta da bahsettiğimiz gibi, hazırladığınız yazıyı desenli bir yüzey içinde kullanacaksanız veya bir fotoğraf üzerinde(örneğin, burda hazırladığınız dosyayı bir grafik programında başka bir dosya üzerine kolayca montajlamak mümkündür) image file bölümünde PNG ya da  GIF formatını seçmelisiniz. Çalışmamızı transparent olarak hazırlasak da, JPG ya da BMP kaydetmek arkaplanın şeffaflığını yok edecektir. Zira bu formatlar transparent arkaplanı desteklemez.! GIF Formatında renk kaybı olduğundan dolayı PNG formatında kaydetmenizi öneririm.
Browse bölümünden dosyamızı kaydedeceğimiz yeri seçerek işlemi bitirebiliriz. Umarım sorunsuz kullanım ve hoş tasarımlar elde edebilirsiniz. Soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne ekleyebilirsiniz... İyi çalışmalar :)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !